Ana içeriğe atla

Chrome yeni özellikleri

Chrome yeni özellikleri
Chrome yeni özellikleri

Google, web tarayıcısını kullanırken arama deneyimini iyileştirmek için Android ve iOS'taki Chrome mobil uygulamasına Chrome yeni özellikleri ekliyor.

Chrome yeni özellikleri

Öncelikle Google, aramaları daha hızlı yapmak isteyenler için, arama sonuçlarında ilgili seçenekleri dolduran Chrome Actions adlı bir özellik geliştirdi.

Örneğin, Google'da bir restoranı arattığınızda, Chrome hemen arama çubuğunun altında o restoranın ismini, adresini, telefon numarasını gösteren buttonlar çıkarmaya başlayacak. 

Böylece telefon tarayıcısında o siteden bu siteye koşturmak zorunda kalmadan, butona basıp doğrudan sonuca ulaşabileceksiniz. Bu özelliğin sonbaharda yayına girmesi bekleniyor.

Vapur tarifelerini hızlıca görmek

Chrome, belirli bir web sitesini bulmak için genellikle yazdıklarınızdan ipuçları da çıkarmaya başlıyor. 

Böylece ihtiyaçlarınıza uygun arama sonuçlarını daha hızlı getirebilecek. 

Örneğin vapur tarifelerini görmek istediğinizde "tarifeler" yazabilirsiniz, 

Google İstanbul'da olduğunuzu görüp, size metro, tren, uçak veya vapur gibi ulaşım araçlarının tariflerine ulaşabileceğiniz kısa yollar çıkaracak. Bu özellik şu anda hem Android hem de iOS'ta mevcut. Teknoloji sayfamızı mutlaka ziyaret ediniz.

Büyük ekranlar için yeni adres çubuğu Chrome yeni özellikleri

Android tabletler ve iPad'ler için Chrome artık büyük ekranlardan yararlanmak için yenilenmiş bir adres çubuğu sunuyor. Adres çubuğu "Material You" uygulamasına sahip ve artık bulunduğunuz web sitesinin üzerinde bir kaplama olarak görünüyor. Böylece, web sitesi içindeyken Google araması yapabilirsiniz veya isterseniz web sitesine hızlıca geri dönebilirsiniz.

Google ayrıca Chrome'un "Keşfet Akışı"nı canlı spor kartlarını gösterecek şekilde güncelledi.

The Information’ın haberine göre, böyle bir chatbot hizmeti, Google tarafından üretken yapay zeka teknolojisinin sıradan tüketicilerin ilgisini çekebilecek bir şeye nasıl dönüştürülebileceğini göstermek için kullanılabilir.

Eğer bu haber doğruysa, Google’ın bu alanda Meta ile rekabet etmesi gerekecek. Eylül ayında Meta, aralarında Paris Hilton, Snoop Dogg ve Tom Brady'nin de bulunduğu bir dizi tanınmış kişiyle, Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi sosyal medya ağlarında chatbotlar için kullanılan kurgusal karakterlerin geliştirilmesine yardımcı olmak üzere ortaklık kurduğunu duyurdu.

The Information, Google’ın ünlüleri temel alan sohbet robotları oluşturmanın yanı sıra, kullanıcıların kendi chatbotlarını oluşturmasına olanak tanıyacak teknoloji üzerinde de çalıştığını iddia ediyor. Habere göre Google, gelişimi tamamlandığı zaman bu özelliği YouTube hizmetine entegre etmeyi düşünüyor.

Elbette Google'ın bu tür bir hizmet için bir ücret talep edip etmeyeceği konusunda henüz hiçbir bilgi bulunmuyor.

Bu sayede geçmişte takip ettiğiniz veya ilgi gösterdiğiniz takımların devam eden maçları hakkında otomatik güncellemeler görebileceksiniz.

Yorumlar

Kısıtlı HTML

  • İzin verilen HTML etiketleri: <br> <p> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id> <cite> <dl> <dt> <dd> <a hreflang href> <blockquote cite> <ul type> <ol type start> <strong> <em> <code> <li>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.
  • Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.

Benzer Haberler

Yapay zeka Togg T10X
Aselsan Teknolojileri