App Store zorunluluğu kalkıyor

App Store zorunluluğu kalkıyor

Apple için App Store zorunluluğu kalkıyor, Apple bilindiği gibi kendi cihazlarına yüklenen uygulamaların sadece App Store üzerinden indirilmesine izin veriyor. Aynı şekilde ödeme yöntemlerinde de App Store’u zorunlu tutan Apple’ın bu politikası ise son dönemde tartışılmaya başlandı.

App Store zorunluluğu kalkıyor

App Store, alternatif ödeme yöntemlerine kapılarını açıyor

Apple’ın müşterilerini App Store’a zorunlu tutması birçok ülkede uzun süredir tartışılıyor. Hindistan’dan gelen son haberler ise App Store için kritik bir sürece işaret ediyor.

Hindistan Rekabet Komisyonu’nun (CCI) App Store’a yönelik ‘antitrust’ soruşturmasında sona yaklaştı. Apple’ın üçüncü taraf uygulamalara izin vermesi gerektiği yönünde karar alacağı ifade ediliyor.

Eylül 2021’den beri soruşturma altında olan App Store içi yakın zamanda bir karar çıkması bekleniyor. Economic Times of India’ya göre, bu soruşturma görünüşe göre son aşamalarında. Son gelen bilgilere göre, CCI, soruşturmayla ilgili raporları inceliyor.

Dava sürecinde kurumun bundan sonra Apple’ı savunmaya çağıracağı gelen bilgiler arasında. Apple’ın yapacağı son bir savunma ile daha önceki sunumlardan farklı olarak ortaya koyabileceği raporlar ise merak konusu.

CCI, daha önce de Google’ı Play Store’da üçüncü taraf ödeme sistemlerine izin vermek zorunda bırakmıştı.

Son gelen raporlara göre CCI, aynı kararı Apple için de verecek. Böylece App Store alternatif ödeme sistemlerine da açık hâle getirecek.

Apple, 2022 yılında aldığı bir karar ile Güney Kore’de farklı ödeme sistemlerine kapılasını açmıştı. Şirketin Avrupa Dijital Pazarlar Yasası’nın 2024’ten itibaren yürürlüğe girmesi ile Apple’ın App Store’da alternatif ödeme sistemlerine yer verecek.

Apple, son dönemde birçok ülke ve hükümet tarafından oluşturulan baskılar sonunda. App Store üzerinden alternatif ödemelere izin vermek zorunda kalacak gibi görünüyor.

İphone, Apple ve App Store ile ilgili detaylı bilgileri Teknoloji Bölümüzden takip edebilirsiniz.

Peki siz Aple ve App Store politikası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Haber Paylaşım:

Aydın Büyükşehir Haber Yorum Yazabilirsiniz